A hasnyálmirigy szerkezete és funkciója

Megosztás:

Hogyan épül fel a hasnyálmirigy? Mit jelent az, hogy egyszerre külső és belső elválasztású szervről van szó? Hol termelődik az inzulin?

A hasnyálmirigy (pankreász), mint neve is mutatja, egy mirigyes szerv, amely a hasüreg hátsó részében, pontosabban a hashártyán kívül, a gyomor mögött, a test hossztengelyére merőlegesen helyezkedik el. Mintegy 12-15 cm hosszú, 80-150 g súlyú, amelyen anatómiailag 3 rész különíthető el: a legszélesebb fejrész, amely a patkóbél ívébe illeszkedik, valamint a keskenyebb test és farok.

A hasnyálmirigy vegyes felépítésű, egyszerre külső és belső elválasztású mirigy. Fő tömegét a külső elválasztású mirigyek képezik, amelyek mintegy húszféle emésztőenzimet termelnek. Ezek a pankreászvezetéken keresztül a vékonybélbe jutnak, és rendkívül fontos szerepük van az emésztésben.

A hasnyálmirigy állományában elszórtan találhatók más természetű sejtcsoportok is (ún. Langerhans-szigetek), amelyek viszont hormonokat, mindenekelőtt a cukoranyagcserében rendkívül fontos szerepet játszó inzulint termelik. A hormonok közvetlenül a vérpályába jutnak be.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: